Python ile Neler Yapılabilir?

· öneri, python ·

Python ile Neler Yapılabilir?

Python ile Neler Yapılabilir?

 
Python ile neler yapılabilir diye sordunuz çünkü Python günden güne birçok kişi tarafından öğrenilmeye başlanan bir programlama dilidir. Python programlama dilinin diğer dillerden çok tercih edilmesinin sebebi oldukça kolay olan kuralları sayesindedir.
 
Peki bu Python nasıl bir dil, Python diliyle neler yapılabilir?
 
Python kullanım alanları oldukça geniştir. Eğer Java ile kıyaslarsak yani Python mu Java mı diye düşünürsek cevabı kesinlikle Python’dur. Çünkü Python kullanarak yapamayacağınız şey yoktur. Ancak Python’da yapılabilecek bazı şeyleri Java’da yapamayız.

Python ile Neler Yapılabilir?

 
Python programlama dili ile yapılabilecekleri 10 konu başlığı altında inceleyeceğiz. Böylelikle daha rahat ve anlaşılır olacak.
 

Python 3 ile Neler Yapılabilir?

Pythonla Neler Yapılabilir - Pythonla Yapay Zeka

 

1-Pythonla Yapay Zeka

 
Pyhon ile neler yapılabilir denince aklımıza ilk gelenlerden biri yapay zekadır.
Python programlama dilinde yapay zeka için , geliştirilen sayısız modül vardır. Bu modüller arasında en bilindik ve en çok kullanılanı “Tensorflow” modülüdür. Tensorflow şuanda birçok dilde kullanılabilir bir modüldür.
 
Tensorflow programcıya neredeyse tüm konularda yapay zeka hazırlama imkanı sunuyor. Mesela , Tensorflow kullanarak  dil algılama vs. özelliğe sahip programlar geliştirilebilir.
 
Tabi ki tek yapay zeka geliştirme modülü Tensorflow değil en çok bilinenleri şunlar : Pytorch, Theano, Pylearn2 gibi birçok modül mevcuttur.
 
 
 

2-Pythonla Veri Tabanı

 
Python ile neler yapılabilir  listemizin ikinci sırasında veri tabanı oluşturma var.
 
Yukarıda dediğimiz gibi Python için geliştirilmiş sayısız kütüphane , modül var. Bu kütüphanelerden biri olan ve en çok tercih edilen veri tabanı modüllerinden biri olan Sqlite3 bize veri tabanı oluşturma imkanı sunuyor. Sqlite3 kullanımı ile ilgili yazıma ulaşmak için buraya tıklayın.
 
SqlLite3 kullanarak her konuda veri tabanı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunu veri tabanlarını bir adet vt görüntüleyicisi kullanarak açıp düzenleyebilirsiniz.
 
Tek veri tabanı modülü elbette Sqlite3 değil, bu konuda diğer tercih edilen modül “PyMySql” modülüdür.
 
Pythonla Neler Yapılabilir - Pythonla Veri Analizi
 

3-Pythonla Veri Analizi

 
Python ile neler yapılabilir listemizin üçüncü sırasında veri analizi var. Bunun için kullanılabilecek en iyi modül “Pandas” modülüdür.
 
Pandas kullanarak .csv ve .txt uzantılı dosyalarda analizler yapabilirsiniz.
 
Pandas’ın tercih edilmesinin en büyük etkeni kullanım kolaylığıdır.
 
Pythonla Neler Yapılabilir - Pythonla  Görüntü İşleme
 

4-Pythonla Görüntü İşleme

 
Python dili ile yapabileceğimiz bir diğer şey görüntü işlemektir. Görüntü işleyebilmek için “OpenCV” kütüphanesini kullanırız.
 
OpenCv kullanarak bir resim veya videodaki kişileri(yüzleri) tespit edebiliriz ya da kişinin ağız şeklinden mutluluk üzgünlük vs. duygularını anlayabiliriz.
 
OpenCV ile ilgili uzun bir yazımız var. Yazıya gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.
 
Pythonla Neler Yapılabilir - Pythonla  İnternetten Veri Kazıma
 

5-Pythonla İnternetten Veri Kazıma

 
Python 3 ile  yapabileceğimiz bir diğer program veri kazıma programıdır. Veri kazımayı birçok modülle yapabiliriz fakat bunun en kolay ve basit yolu “Selenium” kütüphanesini  kullanmaktır.
 
Python Selenium ile neler yapılır diye soracak olursanoz. Selenium bize elle yapılabilecek işlemleri bir bot tarafından yapma kolaylığı sunar . Selenium kullanarak instagram, twitter veya herhangi platform için bot kodlayabiliriz. Selenium alternatifi Request ve BeatifulSoup modülleri vardır.
 
Python Selenium ile Neler Yapılır? hakkındaki yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 
Pythonla Neler Yapılabilir - Pythonla  Oyun Yapımı
 
 

6-Pythonla Oyun Yapımı

 
Python ile neler yapılabilir denince aklımıza gelen bir  bir diğer şey oyun yapımıdır.. Geliştireceğimiz oyunlar çok profesyonel olmasa da oynanabilecek 2D basit oyunlar yazabilirsiniz . Mesela TicTacToe, sayı tahmin oyunu vs. olabilir. Eğer araştırırsanız Python hazır oyun kodları bulabilirsiniz.
 
Oyun yapmak için kullanılabilecek birkaç kütüphane var bu kütüphanelerin en başında “PyGame” gelir.
PyGame kütüphanesiyle az kod yazarak çok işlev yaptırabilirsiniz.
 
Diğer öne çıkan kütüphaneler ; PyKyra,Pyglet,Panda3D’dir.
 
Pythonla Raspberry Pi
 

7-Pythonla Raspberry Pi

 
Python kullanarak Rasberry Pi projeleri geliştirebiliriz. Rasberry Pi geliştirmek için gerekli olan modülü import edip kodları yazarak projemizi hazırlamaya başlayabiliriz.
 
Python 3 ile neler yapılabiilir - Pythonla mobil uygulama gelişrmek
 

8-Pythonla Mobil Uygulama Geliştirme

 
Pythonla yapabileceklerimiz arasında mobil uygulama geliştirme de var.
Ancak mobil uygulama geliştirmek için Java dili önerilir. Python’da “Kivy” kütüphanesini kullanarak mobil uygulamalar geliştirebiliriz. İlerdeki yazılarımızda “Kivy” kütüphanesiyle alakalı bir yazı yayınlayacağız.
 
Pythonla Neler Yapılabilir - Pythonla  Masaüstü Uygulama geliştirme
 

9-Pythonla Masaüstü Uygulama Geliştirme

 
Pythonla yapabileceğimiz diğer bir şey masaüstü uygulamalarıdır. Masaüstü uygulamalar geliştirmek için birçok dil vardır , Python’da bunlardan birisidir. Python’da genellikle “PyQt5” kütüphanesi kullanarak pencereli uygulamalar geliştirilebilir. PyQt5 alternatifi kütüphanelerden birisi “Kivy” diğeri “Tkinter”. Bunların yanında birçok kütüphane vardır fakat kullanımı en kolay olanlar bunlardır.
 
“Tkinter Modülü Kullanımı” yazıma gitmek için buraya  tıklayınız.
 
 
Python ile Web Sitesi Geliştirme
 

10-Pythonla Web Sitesi

 
Python ile neler yapılabilir  listesinin son maddesi Python ile web sitesi geliştirme.
Diğer birçok dilde olduğu gibi Python’da da web siteleri geliştirebiliriz. Bunun için en çok tercih edilen frameworkler “Django” ve “Flask” frameworkleridir. Birçok büyük sosyal medya şirketi (instagram,yt,spotify) Django kullanır.
 
 

Bonus-Pythonla Hack Toolları Yazma

Pythonla ile neler yapılabilir listemize ek olarak birde hack tool yazma veya oluşturma vardır.
Örneğin os modülü ve ek bir program kullanarak bir tool yazabilirsiniz detaylı anlatım ilerde gelecektir.
 
 
“Python ile Neler Yapılabilir?” , “Python Kullanarak Neler Yapılabilir” yazımız bu kadar. Python ile yapılan uygulamaları görmek için blogumuzun Python kategorisini gezebilirsiniz. Diğer derslere devam etmeyi ve yorum bırakmayı unutmayın 🙂
 
 
 
Etiketler: python kullanarak neler yapılabilir , python kullanarak yapabileceklerimiz , python ile neler yapılabilir , python programlama dili ile neler yapılabilir , python ile neler yapılır , python kod akademisi